Html 5 Nedir?

HTML5 NEDİR?

Html web sayfalarının temelini oluşturan kod dizinleri olarak bilinir.Hiç kuşkusuz ki  html kodları web ile uğraşan hemen hemen herkes tarafından ezbere bilinir.Ancak yeni gelişen ve üretilen web teknolojiler ile birlikte artık htmlinde kendisini kapsamlı olarak yenilemesi kaçınılmaz oldu.Daha önceleri xhtml olarak duyduğmuz yapılar tamamiyle rafa kalkarak artık daha güçlü bir html yapısı ile karşı karşıyayız.HTML 5 yapı itibari ve uygulama itibari ile bütünüyle yeni bir oluşum yada fikir değildir.Yanlızca kendisinden önceki teknolojilerden sonra gelen en son Html yapısı htmlin evrim geçirmiş hali denebilir.Özünde yine html ve elementleri mevcuttur.Yan destekçi teknolojiler ile çok daha aktif ve dinamik hale gelmiştir diyebiliriz.Zaten HTML5+JavaScript+CSS3.0 ile geleceğin web sayfaları şimdiden oluşmaya başladı bile.Ancak henuz bir çok tarayıcının bir çok yeni elementi desteklemediğini varsayarsak henuz yüzde yüz bir kullanıma sahip olamayacaktır.Bellir bir zaman ve belli bir gelişim süreci yani evrim süreci hem html içerisinde hemde tarayıcılar arasında devam edecektir.

Siz de tarayıcınızın html 5′i nekadar desteklediğini http://html5test.com/adresinden verilen puana göre görebilirsiniz.

Emrah Kozan Bilge Adam Antalya Web -Grafik Eğitmeni

Önceden frontpage ile iyi veya kötü herkes basit html sayfalar tasarlayıp kullanıcıyı mutlu edebilirdi, oysa şimdi bu bahsettiğimiz eleman profili hem Html5 hem XHtml 1T hem CSS3 hemde Javascript ve Jquery üzerine uzman olmak zorundaHTML5 ile hayatımıza bir kaç yeni element girdi. Burada kullandığım “element” kelimesine dikkat. Bir kaç html imi veya tag’i girdi demiyorum, artık html’in üzerine eklenen şeyler birer element. Önceden de bizim im veya tag diye andığımız şeyleri W3C element diye anıyordu ancak benim için Html gerçek elementlerini 5.sürümünde kazandı.

Yeni Gelen Html Elementleri

<canvas>, <audio>, <video>, <progress>, <caption>, <header>, <nav>, <footer>, <article>, <aside>, <command>, <datalist>, <details>, <embed>, <figcaption>, <figure>, <hgroup>, <keygen>, <mark>, <meter>, <nav>, <output>, <rp>, <rt>, <ruby>, <section>, <source>, <summary>, <time>

Bu elementlerin bir çoğunun işlevlerini isimlerinden anlamışsınızdır büyük olasılıkla, ancak ileride detaylı bir şekilde hepsini tek tek inceleyeceğiz.

Html 5 Kaynakları

Html 5 hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmak için W3C’yi ziyaret etmeniz yeterli.

http://dev.w3.org/html5/spec/Overview.html

Ayrıca bu adreste müthiş bilgiler var, illustrasyonlarla süslenmiş oldukça şık bir eğitim materyali. Teknik anlamda sorular-cevaplar için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Html 5′e şüphesiz ki en büyük desteği youtube verdi. http://www.youtube.com/html5 adresinden ulaşabileceğiniz bilgilerin yanı sıra sayfanın altındaki “Join Html 5 Beta” linkini tıklayarak Html 5 deneyimine ortak olabilirsiniz.

Eğer dilerseniz aynı sayfadan işleminizi geride alabilirsiniz.

HTML 5 ile artık video oynatmak için ActiveX elementleri ve Flash player gibi eklentilere gerek yok ! Sadece bir web tarayıcınızın olması yeterli.

Emrah Kozan Bilge Adam Antalya Web -Grafik Eğitmeni

kaynaklar:http://www.serhatdundar.com/, html 5 ve yapısı css3.0 ve javascript ile kodlab yayınları

6 Responses to “Html 5 Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>