S E O Nedir? (Search Engine Optimization )


S E O Nedir? (Search Engine Optimization )

Merhaba,
Son zamanların en çok merak edilen ve araştırma konusu olan SEO(Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu konusunu genel olarak ele almak istedim.Piyasada bir çok çeşitli firmanın üzerinde durduğu,tanıtım ve hedef kitleye ulaşma konusunda büyük medya araçlarının da önüne geçen ,başlarda sadece bir yöntem olarak algılanan ancak şimdilerde tamamen profesyonel bir sisteme doğru hızla yol alan Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) konusuna değinmek istiyorum.Umarım yararlı olur.
I-S E O Nedir?
SEO Arama Motoru Optimizasyonu tümcesinin baş harflerinden oluşan bir ifadedir.Bugün neredeyse her internet sitesinin en büyük derdi arama motorları sonuçlarında iyi bir yerde olmak.SEO web sayfalarında pazarlama amacıyla uygulanır ve sayfalar ile hedef kitlenin arama motorlarında optimum buluşmasını elde etmek amacı ile uygulanır.
Günümüzde İnternet üzerinde büyük bir kitle hedeflediği hizmet ve ürüne ulaşmak için arama motorlarını kullanır durumda.O kadar ki bu kitle zaman zaman bir çok kitlesel medya takipçisinden daha fazla olabiliyor.Buda pazarlama yapmak isteyen firmalar için cazip bir durum haline geliyor. SEO pazarının en büyük payı ve geliştiricisi hiç kuşkusuz ki Google firmasıdır.Bilinen en büyük ve en başarılı arama motoru şu an için Google’dır.Zaten SEO fikrini ortaya atanda yine bu firmadır.
Seo’ya google optimizasyonu da denebilir. Google üzerinden yapılan aramalarla hiçbir ücret ödemeden veya bir personel çalıştırmadan etkili şekilde hedef kitleye ulaşabilirsiniz.
Ancak milyonlarca web sayfası ve firma olduğunu varsayarsak rekabetin ne kadar çetin olduğunu da görebiliriz.Google firmasın Adwords adıyla hazırladığı reklam alanından ücretli reklam alanı alarak sayfanızın reklamını bir çok sitede yapabilirsiniz. Ancak bu durumun çok da işe yaradığı söylenemez.Yapılan araştırmalarda sadece kullanıcıların %5 inin bu alandaki linklere tıkladığı sonucuna varılmıştır.Peki diğer ya %95?…..Kullanıcıların %95’i doğal arama sonuçları üzerinden erişimleri gerçekleştiriyor.Dolayısıyla bizim hedefimiz doğal arama sonuçlarında en üst seviyelerde olmak.Detaylı bir seo uygulaması ile google aramalarında üst seviyelerde çıkmak mümkündür.
II-Arama Motorları Nasıl Çalışır?
Arama Motoru, internet üzerinde aradığımız herhangi bir şeyi bulmamıza yardım etmeyi amaçlar.Yani İnternetin bilirkişisi olarak ta düşünebilirsiniz.Arama motoru aradığımız kelimeleri veritabanında kayıtlı bilgilerden seçerek bize sunar ve arama işlemi sonucunda sonuçlar en iyiden en kötüye göre sıralanır.
Peki arama motorlarının gözünde en iyi kimdir? Bunu nasıl belirler?
Günlük hayatta bir firmanın iyi olup olmadığını anlamak için;
• firmanın geçmişine,
• müşteri dönütlerine,
• şubelerinin dış ve iç görünümüne,
• hizmet ve ürün kalitesine ,
• şube içerisindeki organizasyon yapısına,
• yönlendirmelere,
• Ürün ve hizmet sunumlarında hatalara yer verilmemesi
gibi bir kriterler kullanırız.
Tıpkı yukarıdaki kriterlerde odluğu gibi bir web sayfası içinde aynı yöntemi kullanabiliriz.Bir web sayfası tamimiyle kullanıcı dostu olduğu zaman arama motorları gözünde de değerlidir.Ozaman bize düşen kullanıcı dostu web sayfaları tasarlamaya özen göstermek.Elbette tasarım ve etkileyici içerik her zaman önemlidir ancak kullanıcının işine yaramayan yada aradığını bulamadığı bir web sayfasının hiçbir değeri olmayacaktır.Bunları dikkate alarak web sayfalarımızın iyi olup olmadığını aşağıdaki kriterlerle denetleyebiliriz.
• Web sayfamızın geçmişi,Alan adımızın temiz ve güvenilir olması çok önemlidir.
• Sayfamız için çeşitli sayfalarda yapılan yorumlar ve öneriler(backlinks ve comments)
• Sayfamızın tasarım görünümü ve performansı
• Sayfa içeriğimizdeki verilerin özgünlüğü ve kalitesi
• Sayfa içerisindeki düzen ve bölümler( site haritası-site map bu konuda çok faydalı olacaktır.)
• Navigasyon menulerle kullanıcıya nerede olduğunu hatırlatma ve başlıklara hatta ana sayfaya yönlendirme
• Sayfa içeriğimizdeki özgünlük ve fayadlı bilgilerin yanı sıra o verilerin sunum şekli ve kolay bulunabilirliği.
Emrah KOZAN –Web &Grafik Eğitmeni
Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi Antalya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>