Dreamweaver CS6 Font Manager ile Sitenize Harici font yükleyin

Dreamweaver CS6 Font Manager-Web Fonts

Merhaba,

Bu yazımızda Dreamweaver CS6 ile birlikte gelen  Font Manager özelliğini inceleyelim.Font Manager ile sitelerinize özel fontlarınızı kolaylıkla kod yazmadan  ekleyebilir ve çalıştırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir “font kit” yani bir font setine ihtiyacınız var.Font kitler bir font nesnesinin farklı türlerdeki biçimlerini barındıran özel paketlerdir.Eklemiş olduğunuz font un her platformda doğru çalışması için farklı dosya türlerinde ayrı ayrı sayfaya yüklenmesi gerekir.Bu dosya türleri fontun “.eot”,”.svg”,”.ttf”,”.woff” uzantılarında olmalıdır bu uzantılar fontunuzun bilinen tüm platformlarda çalışmasını sağlayacak olan türlerdir.

1-  İlk olarak http://www.fontsquirrel.com adresinden kendimize uygun bir font kit seçelim.Font kit’i seçmek için ilk olarak açılan sayfada @font-face kits alanına tıklayalım ve indirebileceğimiz font kitlere bir göz atalım.

 

2- Açılan pencerede scrool ile aşağı doğru inerek kendimize uygun bir font biçimi seçelim.Ardından font  biçimini kit-yani paket halinde bilgisayarımıza indirelim.


 

 

 

 

3- Bilgisayarımıza inen rar dosyasını açıp yukarıda anlatılan 4 dosya türünde fontların olup olmadığını kontrol edelim.

 

4-Dreamweaver Cs6 ile bilgiayarımıza inen font paketini kod yazmadan sayfamıza eklemek için daha önceden tanımlamış olduğumuz site dizinine font dosyalarını atmamız gerekir.Font paketini dizinimize ekledikten sonra fontu eklemek istediğimiz sayfa açıkken Modify menüsünden Web-Fonts sekmesine tıklayalım.

5-Açılan pencerede font eklemek için add-fonts sekmesine tıklayın.Daha önceden eklenmiş olan fontları liste halinde açılan pencerede görebilirsiniz.

6-Şimdi açılan bir başka iç pencerede fontumuza bir isim vererek daha önceden site dizinine atmış olduğumuz 4 farklı uzantıda ki font dosyalarımızı ilgili alanlara çağıralım.

7-Adresleme işlemi bittikten sonra aşağıdaki onay kutusunu işaretleyin ve ok butonuna basın.Ardından Dreamweaver CS6′nın font eklemek için yazması gereken kodları kendiliğinden yazması için yeni pencerede Done butonuna tıklayınız.

8-Şimdi Css Panel yardımı ile biçimlendirmek istediğiniz elementi seçip o elementin yazı tipini oluşturduğunuz biçimde değiştiriniz.

9-Html ve Css Tarafından kodların sizin yerinize otomatik olarak doğru bir şekilde yazıldığını görebilirisniz.

10-Sonuç olarak istediğimiz yazı tipinin sayfamıza eklendiğini görebilirsiniz.

Emrah Kozan

Web-Grafik Eğitmeni

Kaynak:
http://www.adobe.com/devnet/edge-web-fonts/articles/use-at-font-face-with-with-font-services.html

Not:Bu Sayfadaki makale  ve yazılar ciddi bir emek ve zaman harcanarak hazırlanmıştır.Lütfen paylaşırken veya kullanırken Emeğe saygılı olunuz ve kaynak gösteriniz.Unutmayalım .Bilgi Emeğe saygı ile paylaştıkça çoğalır.Teşekkürler

8 Responses to “Dreamweaver CS6 Font Manager ile Sitenize Harici font yükleyin

 • Hocam,

  Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık….

  Saygılar

  SELCUK

 • Hocam eline sağlık ama bi sorum olucak. Tüm tarayıcılarda destekleniyor mu?

  • Teşekkür ederim Mesut,
   tüm tarayıcılarda desteklemesi için zaten bir çok farklı uzantıda font yüklüyoruz dikkat edersen yazının başında bunu belirtmiştim bilinen tüm tarayıcı ve platformlar destekler.
   “Bu dosya türleri fontun “.eot”,”.svg”,”.ttf”,”.woff” uzantılarında olmalıdır bu uzantılar fontunuzun bilinen tüm platformlarda çalışmasını sağlayacak olan türlerdir.”

 • Hmm evet gözümden kaçmış Teşekkürler tekrar çok işe yarar bi bilgi :)

 • çok yararlı bilgi:)

 • Sağaolun bende Pendik su kaçağı bulma sitemde bu bilgileri kullanıcam çok yayarrlı olmuş teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>