Google’dan Yeni Algoritma! “Hummingbird”

İnternet dünyasının lider arama motoru Google, Hummingbird adını verdiği yeni arama algoritmasını hayata geçiriyor! Günlük kullanımların baz alınarak sıralandığı yeni yönteme biraz göz atalım.

İnternetin yaygınlaşmasından bu yana kullanıcısına sunduğu temel hizmetlerinden biri olan Google Search (Arama google-hummingbird-mainMotoru)’da büyük bir değişikliğe gidiliyor. Arama kriterlerinde ve listeleme sırasında köklü bir değişime giden Google, arama motorunda yeni bir sıralama algoritması kullanarak farklı arama seçeneklerini de kullanıcısına sunuyor olacak.

Google’ın 15.yıl kutlaması şerefine gerçekleştirdiği yeni Hummingbird (Sinek Kuşu) projesinin, kullanıcı beklentilerine ve yorumlarına göre geliştirildiği biliniyor. Popülerlik, kazanç, güvenilirlik, reklam gibi seçeneklere göre sıralamalara imkan tanıyan Google, ilgilendiğiniz işe ve aramalarınıza göre sıralamayı yeniden düzenleyebilecek.

“Akıllı aramalar” adının verildiği yeni algoritma sayesinde daha efektif bir sonuç elde etmeyi planlayan Google, geliştirdiği yeni teknolojiyi çok yakında kullanıcıların beğenisine sunmuş olacak.

0926-GOOGLE-HUMMINGBIRD-ALGORITHM_full_600

Google Hummingbird yeni arama algoritması nedir?

Google’ ın ana ürünü olan arama motoru hizmeti, kullanıcılara daha doğru sonuçlar vermek amacıyla yıllar içerisinde Caffeine, Panda, Penguin adlarını da alarak yeni algoritmalarla yenilendi. Son algoritmanın adı Hummingbird olurken Google’ın arama motorundan sorumlu başkan yardımıcı Amit Singhal 1 aydır aktif olan Hummingbird ile aramaların %90′ının etkileneceğini ve Caffeine’den sonra en çok değişikliğin geldiği algoritmanın Hummingbird olduğunu belirtiyor.

Google, Hummingbird algoritmasında daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmeyi amaçlıyor. Daha önce anahtar kelimeler ile sonuçlara ulaşan kullanıcılar artık emir cümleleriyle istedikleri sonuçlara ulaşabilecek. Böylece “2. yeni şairleri kimlerdir?” gibi soru modelleri ile kullanıcının arkadaşları ile konuşuyor gibi Google’da arama yapması sağlanacak.

Google 15. yılına özel zaman çizelgesi yayınlarak arama motoru hizmetine yıllar sürecinde neler eklediğini de detaylı göstermiş oldu.

Google’ın blogunda 15 yılına özel yayınladığı  zaman çizelgesi  ile aramada yapılan geliştirmeleri yada arama sonuçlarına eklenen bilgileri yıllar içerisideki değişimini görmek mümkün. Yeni güncelleme ile birlikte Knowledge Graph’i kullanmaya başlayacak Google arama sonuçlarında detaylı bilgileri artıracak böylece Zeytinyağı ve tereyağını karşılaştıran kullanıcıya kalori miktarı, günlük tüketim miktarınında aralarında bulunduğu detaylı bilgiler sunulacak.

Yeni güncelleme ile kullanıcıları  Wikipedia’ ya göndermek istemeyen ve daha hızlı bilgiyi minimum tık ile sunan bir Google olacak karşımızda. Buna karşın özelllikle SEO (arama motoru optimizasyonu) yatırımı yapmış firmaların nasıl etkileneceği konusunda bir şeyler söylemek için biraz erken. Süreç içerisinde yeni güncelleme ile arama motoru trafiğinden ne kadar etkilendiklerini birlikte göreceğiz.

google-timeline

One Response to “Google’dan Yeni Algoritma! “Hummingbird”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>