Adobe Photoshop CC 2015 Yenilikleri!

Photoshop CC 2015 Yenilikleri

Screen Shot 2015-06-17 at 23.47.03Adobe, Creative Cloud ile birlikte neredeyse her yıl yeni bir güncelleme ile karşımıza geliyor. Bununla birlikte tasarımcıların vazgeçilmezi Photoshop programı da günden güne gelişiyor. Profesyonel tasarımcıların ihtiyaçları dikkate alınarak gelen bu güncellemeler ve performans iyileştirmeleri ile programın dahada kullanışlı hale geldiğini söyleyebiliriz.

İlk olarak performans iyileştirmelerinin gerçekten başarılı olduğunu söylemek isterim. Programın açılması sadece 1-2 saniye sürdü. Bir önceki sürüm olan cc 2014 ‘te bu süre benim bilgisayarımda 4-5 saniye kadar alıyordu. Performans için yorum yapmak henüz erken olsa da program açılışında ciddi iyileştirme olması sonraki süreç için umut verici.

Photoshop ve Artboard

Screen Shot 2015-06-18 at 00.45.49Evet başta çok radikal gelse de artık photoshop üzerinde de artboardlar ile çalışabileceğiz. Daha önce sadece illustrator programında bulunan artboard yani çalışma sayfaları artık photoshop cc2015 ile birlikte kullanılabiliyor oldu. Daha çok UX Designer’ları hedefleyen güncelleme artık illustrator üzerinde yapılan arayüz çalışmalarına gerek duyulmayacağı anlamına gelebilir mi bilemiyorum ama kullanışlı gibi görünüyor.

Screen Shot 2015-06-18 at 00.44.58Screen Shot 2015-06-18 at 00.45.58

Eğer bir web veya UX tasarımcı iseniz, Photoshop CC 2015 sürümünde yeni Çalışma Alanları(Artboardlar) ,size farklı aygıtlar ve ekranlar için daha etkili tasarımlar ortaya koymak ve tasarım sürecin hızlandırmak için yardımcı olacaktır. Preset ekranından neredeyse güncel kullanılan tüm cihazları bulmanız mümkün. Yani oturup farklı cihazlar için çözünürlük ve boyut araştırması yapmanıza gerek kalmıyor.

Çalışma yüzeyi oluştururken, önceden belirlenmiş boyutlar çeşitli seçebilir veya kendi özel çalışma yüzeyi boyutu tanımlayabilirsiniz.

Kütüphane ve Adobe Stock

5059_-01_v2-01CC 2015 ile birlikte artık Libraries yani kütüphabe kullanımı da çok daha etkili hale geldi. Bulut teknolojisinin en önemli kolaylığı olan libraries paneli artık Adobe Stock ile entegre çalışacak ve direkt olarak burada arama yaparak istediğiniz görseli projenize ekleyip kullanabileceksiniz.Tabiki yine imaj eklemenin iki seçeneği olan linked veya embed seçenekleri ile.Adobe Stock yakın zamanda aktif olacak ve çalışırken artık görsel bulmak için stock sitelerini gezmekten vazgeçip direkt olarak programdan çıkmadan bir çok içeriğe ulaşabileceğiz ve projelerimizde kullanabileceğiz.Kütüphanemizdeki bir içeriğie kullandığımız tüm programlardan erişebiliyor ve o içerikte yaptığmız bir güncellemeyi her yerde kullanabiliyoruz. Ayrıca Adobe stock ile daha zengin bir hale geleceğini söyleyebiliriz.

5059_-035059_-02

Design Space

Şimdilik sadece ingilizce destekli olarak gelen bu güncelleme ile birlikte photoshop ile arayüz
geliştiren tasarımcılara bir çok kolaylık sağlıyor. Design Sapace ile farklı cihazlara arayüz gelWorkspace_app_ideas_w_titlesiştirirken daha hızlı ve daha etkili çalışmalar yapılabilecek.Photoshop çalışma ekranından farklı bir ekran moduna geçişi baz alan Design Space Windows 8.1 yada MAC OSX 10.10 üzeri bilgisayarlarda çalışıyor olacak. Photoshop->Preferences->Technology Previews Ekranından Enable Design Space  seçenekleri ile aktif hale getiriliyor.

Zengin Export Seçenekleri

Photoshop CC 2015 ile artık projenizdeki çalışma sayfalarını,katmanları,katman gruplarını photoshop dökümanları yada imaj formatları olarak export edebileceğiz. File Export,Quick Export,Export as seçeneklerini kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yine bir katman üzerindeyken yada bir grup üzerindeykende üzerine sağ tıklayarak tek bir katmanı yada grubu dışarı farklı türlerde aktarmanız mümkün.

5038-PS-Export-step2b

Adobe Preview

Arayüz tasarımcıların beğeneceği bir diğer özellik ise Adobe Prewiew kullanıcısına geliştirilen arayüzü istenilen cihazlarda canlı olarak izleme imkanı sunuyor. Özellikle mobil arayüz geliştiriciler için ciddi sorun olan canlı ön izleme sorununu Photoshop üzerinden direkt olarak gerçek cihazlarda ön izleme ve deneyimleme şansı buluyoruz. Örneğin bir iphone cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda arayüzü aynı anda adobe preview uygulaması ile canlı izleyebilirsiniz.device preview2

Glyphs Panel

glyph-panelYeni güncelleme ile artık özel işaretler yani glyps ler ile daha etkin bir şekilde çalışabiliyor olacağız. Artık photoshop üzerinde bir çok fonta göre özel karakterler ve işaretler bulabiliyor olacağız.

Güncellenen Araçlar

Photoshop CC 2015 ile birlikte bir çok araçta güncellendi öcelikle content aware ve healing brush gibi iyileştirme araçları eskiye nazaran 4-5 kat daha hızlı ve hatasız çalışıyor diyebiliriz.

Bununla birlikte Blur Gallery alanına yeni bulanıklaştırma özelliği olarak bulanıklaştırılan alana kumlanma özelliği verebileceğimiz bir ayar alanı da gelmiş bulunuyor. Yeni gelen bulanıklaştırma özellikleri ile birlikte özellikle fotomontaj çalışmalarında daha gerçekçi sonuçlar almamız mümkün hale geliyor.

3D Print Desteği

v2_3D-printing-PDF-SVXPhotoshop CC 2015 ile birlikte 3d objelerinin çizimindeki performans iyileştirmeleri ile birlikte 3d
yazıcılar içinde destekleyici güncellemeler geldi. Artık photoshop üzerinden 3d yazıcılara direkt olarak gönderi yapılabilecek ve ileri seviyede 3d print ayarları yapılabilecek.

Emrah KOZAN | Web Grafik Insturctor | Pixel Akademi Kurucu Eğitmeni.

Adobe Photoshop,Indesign,Illustrator Cs6 Klavye Kısayolları

Kısa yolları unuttunuz değilmi hadi itiraf edin:)
Adobe Türkiye hazırlamış arkadaşlar işnizi görür;) kolay gelsin….işte photoshop,illustrator ve indesign kısa yollar

https://dl.dropbox.com/u/53355827/ai_keyboard.jpg

Emrah Kozan